Прослава Хануке први пут на улицама Београда
Београд: У суботу, 24. децембра, након заласка Сунца,почиње осмодневна прослава Хануке,једног од најрадоснијих јеврејских празника. Јевреји широм света обележавају празник светлости и слободе у знак сећања на победоносни устанак из 164. године пре нове ере, када су након трогодишњих борби против снага хеленистичког вође Антиоха ИВ успели да поврате и поново освештају јерусалимски Храм.

Јеврејски центар „Хабад Србија“ организоваће у понедељак, 26. децембра, трећег дана Хануке, прославу тог празника у улици Кнеза Милоша 61, испред зграде самог центра,са почетком у 18.30 часова. На тај начин по први пут у Србији и Београду, Ханука ће бити прослављена као и у свим великим градовима света, у једној од централних градских улица. Том приликом биће запаљене три свеће на осмокраком свећњаку Ханукији или Менори,што је један од обичаја који подсећа на чудо које се догодило, када је по уласку вође устанка Јуде Макабејца уХрам, уље за свеће којегје било за само један дан, потрајало читавих осам. У знак сећања, Јевреји сваког дана Хануке палепоједнусвећа од укупно осам на Ханукији.
„Желимо да са нашим суграђанима прославимо празник који има велику вредност у срцима Јевреја. У свим великим градовима широм света, Јевреји са својим породицама и пријатељима обележавају Хануку на трговима и улицама. На овај начин се међусобно упознајемо и постајемо ближи, те позивам грађане Београда да нам се придруже“, казао је рабин „Хабад Центра “ Јехошуа Каминецки.
Прослави Хануке присуствоваће представници Амбасаде Израела у Београду, Јеврејске општине Београд и бројни гости. Радосну атмосферу подгрејаће трубачки оркестар Бошка Крџавца, који ће извести традиционалне јеврејске песме као што су Маоз Тзур или Ханерот халалу у специфичном аранжману, а након паљења свећа, прослава се наставља коктелом у „Хабад Центру“, где ће бити послужена храна која се традиционално служи за Хануку.
Извор: Хабад Србија


Власник сајта: HR2RENT - део слагалице који Вам недостаје