Јавите нам! Желите нешто лепо и добро са свима да поделите?

Још један престижан ЕРЦ пројекат за Србију

Земун: Министарка науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић присуствовала је представљању добитника престижног гранта Европског истраживачког савета (ЕРЦ), трећег по реду у историји домаће науке.

untitled-jaksa-erc

Млади истраживач из Института за физику у Београду, др Јакша Вучичевић освојио је ЕРЦ грант у износу од 1,5 милиона евра за истраживања која би могла да унесу тектонске промене у испитивања такозваних високотемпературних суперпроводника и других отворених питања модерне физике.

ЕРЦ пројекти су језгро изврсности у европском систему финансирања науке – додељују се истраживачима, а не тимовима или институцијама, који успеју да докажу да имају идеју, метод или резултате који заиста могу да промене ток савремене науке. ЕРЦ је најелитнији и најскупљи научни програм у Европи, а добили су га водећи светски научници у разним областима, међу којима и бројни лауреати Нобелове награде.

Како је у новембру 2022. године објавио Европски истраживачки савет (European Research Council, ЕРЦ), са 11 независних рецензија, др Јакша Вучичевић је из првог покушаја освојио ЕРЦ стартинг грант за пројекат са акронимом SCLoTHiFi и под називом Numerically exact theory of transport in strongly correlated systems at low temperature and under magnetic fields.

ipb-34Беговић је најавила да ће Европска унија одвојити 640 милиона евра како би подржала најбоље међу најбољима, а међу њима је и један научник из Србије који је добио ово престижно признање и то није сјајна вест само за Институт за физику већ и за целу научну заједницу у Србији, објашњавајући да ЕРЦ подразумева и значајна финансијска средства како би своју идеју применио и како би човечанство било богатије за неке нове спознаје.

Министарка је оценила да Србија има добру науку и да мора да проба много више, много интензивније, да аплицира на Хоризонт Европа позиве, за које Влада Републике Србије и Министарство науке, технолошког развоја и иновација одвајају значајна средства.

Беговић је изразила наду да ће се и овај успех Института за физику наставити и да ћемо у једном моменту кренути са изградњом њиховог центра Верокио, додајући да би то могло да привуче најбоље научнике из читавог света у Србију.

Вучичевић сматра да ЕРЦ грант представља указано поверење да линија рада коју смо недавно започели може да води ка важним научним резултатима, објашњавајући да његови радови покушавају да осветле структурне особине материјала које одређују такозвану критичну температуру за суперпроводност.

Овакви прорачуни одзива материјала су јако тешки, не могу се решити аналитичком методом, а до скоро се сматрало да их практично није могуће решити ни нумерички (помоћу компјутерске симулације). Међутим, др Вучичевић је развио нови метод који комбинује и аналитички и нумерички приступ и помоћу кога је могуће одговорити на питања која дуго муче физичаре широм света.

Дугорочни циљ једне читаве научне области је да се синтетишу материјали који су суперпроводни на собној температури. Такво откриће би представљало нову индустријску револуцију, каже Вучичевић.

Он је додао да ће новом методом и коришћењем супер-рачунарских ресурса у Институту за физику, који ће се од средстава ЕРЦ пројекта још значајно унапредити, моћи да рачуна проводност и динамичке особине, без уношења непотребних и неконтролисаних апроксимација, што до сада није било могуће.

Европска комисија кроз овај програм годишње награди више стотина истраживача, али су у Србији до сада у томе успела само две научнице – др Софија Стефановић, биоархеолошкиња са Филозофског факултета Универзитета у Београду и др Магдалена Ђорђевић, физичарка из Института за физику. Др Јакша Вучичевић је трећи истраживач у Србији и други истраживач Института за физику који је освојио ЕРЦ грант.

Извор: Министарство науке